Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie się – poważne zaburzenie odżywiania

Data publikacji 14 marca 2021


Coraz częściej diagnozowanym problemem związanym z odżywianiem jest kompulsywne objadanie się. Obecnie uznaje się je za jedną z chorób cywilizacyjnych. Na czym polega to zaburzenie i jakie są jego źródła? Czy istnieją sposoby jego leczenia?

Kompulsywne objadanie się – czym jest?

Mówiąc o kompulsywnym objadaniu się, mamy na myśli rodzaj dość poważnego zaburzenia odżywiania. Polega ono na częstej chęci, a wręcz konieczności dostarczania organizmowi jedzenia. Zazwyczaj dzieje się to w niekontrolowany sposób i nie ma związku z regularnymi posiłkami ani zwykłym zaspokojeniem głodu. Osoba, u której występuje kompulsywne objadanie się, nie panuje nad częstotliwością, ilością, a często też rodzajem spożywanego pokarmu. Nierzadko są to zatem przypadkowe produkty, które aktualnie znajdują się pod ręką, bez względu na ich np. kaloryczność, wartości odżywcze czy walory smakowe. Do objadania się najczęściej dochodzi w ukryciu, ponieważ osoba chora stara się zachować ten fakt w tajemnicy przed najbliższym otoczeniem.

Przyczyny i skutki kompulsywnego objadania się

Za kompulsywne objadanie się odpowiadają najczęściej problemy związane z emocjami i potrzebą rozładowania wewnętrznego napięcia. Codzienny stres, pustka czy nieradzenie sobie z uczuciami sprawiają, że osoba chora stara się znaleźć inny obszar działania. Cała uwaga w trudnej, niekomfortowej sytuacji zostaje w ten sposób przeniesiona na inną czynność, czyli nagłe, niepohamowane jedzenie, które staje się swego rodzaju nawykiem. Początkowo przynosi to ulgę i przyjemność z powodu oderwania się od przytłaczających problemów emocjonalnych. Ostatecznie jednak kompulsywne objadanie się skutkuje poczuciem wstydu i wyrzutami sumienia. Ubocznym efektem zaburzenia jest także przyrost masy ciała oraz towarzyszące mu schorzenia, np. miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie. Otyłość spowodowana brakiem samokontroli w jedzeniu dodatkowo przyczynia się do obniżenia samooceny, pogorszonego nastroju, złości na samego siebie, a nawet depresji.

Jak leczyć kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się, podobnie jak inne zaburzenia odżywiania, wymaga podjęcia leczenia. Aby było skuteczne, niezbędna jest pomoc doświadczonych specjalistów. W tym wypadku zalicza się do nich nie tylko internistów czy dietetyków, ale ogromną rolę odgrywają tu przede wszystkim terapeuci, psychologowie, psychiatrzy. Specjaliści, po wywiadzie z chorym i jego bliskimi, starają się dotrzeć do przyczyn zaburzenia, a następnie znaleźć odpowiednią metodę leczenia. Opracowany jest też plan nowego sposobu odżywiania się pacjenta, zgodny z jego indywidualnymi potrzebami.

Staniki push up

Redakcja kosmetykiwsieci.pl

Z przyjemnością dzielimy się z Wami naszą pasją do świata kosmetyków, urody, zdrowego stylu życia, mody oraz zakupów. Nasz zespół składa się z ekspertów i entuzjastów, którzy na co dzień śledzą najnowsze trendy, testują produkty i szukają inspiracji, aby dostarczać Wam rzetelne i praktyczne porady.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?