Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda trycholog

Lekarz od włosów – jakie badania wykonuje?

Data publikacji 8 kwietnia 2022

Gdy mamy problem z włosami, pojawia się pytanie “do jakiego lekarza się udać?”. W takiej sytuacji może nam pomóc trycholog, czyli lekarz od włosów.

Trycholog = lekarz od włosów?

Trycholog specjalizuje się w leczeniu nie tylko włosów, ale ogólnie w leczeniu chorób skóry głowy. W przeciwieństwie do dermatologa, nie zajmuje się przypadłościami skórymi występującymi na innych częściach ciała. Z jednej strony oznacza to, że jego specjalizacja dotyczy dużo węższej dziedziny, ale wiąże się to również z większą wiedzą w konkretnej dziedzinie.

Do zadań lekarza od włosów należy ocena stanu skóry głowy i kondycji włosów. Ustala przyczyny schorzeń i dobiera odpowiedni, indywidualny sposób leczenia i profilaktyki chorób.

Główne zadania trychologa

Lekarz od włosów zajmuje się różnymi przypadłościami chorobowymi. Do jego zadań należy:

Trycholog – jakie badania wykonuje?

Trycholog podczas diagnostyki chorób skóry głowy zazwyczaj wykonuje takie badania jak truchiogram i trichoskopia.

Trichogram –  jest to badanie, które służy do oceny stanu cebulek włosów. W jego trakcie pobiera się włosy wraz z cebulkami (w ilości od około 50 do 100 włosów). Czas trwania takiego badania nie jest długi, bo zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Następnie włosy są badane pod mikroskopem i przeprowadzana jest analiza stanu cebulek włosów.

Trichoskopia – jest to badanie włosów w oparciu o technikę wideodermatoskopii. Dzięki specjalnemu urządzeniu, włosy są obserwowane w dużym powiększeniu, które może być 20-, a nawet 70-krotne. Ocenie podlega stan skóry głowy, obraz naczyń krwionośnych i stan ujścia mieszka włosowego. Obrazy powiększonych włosów są zapisywane na dysku, a potem wysyłane do analizy.

Trycholog – przebieg wizyty

Podczas wizyty trycholog przeprowadza dogłębny wywiad z pacjentem, aby ustalić przyczynę problemu, z którym ten się zgłosił. Wypytuje o nawyki higieniczne, dietę i przebyte choroby. Następnie wykonuje badania, których wyniki, po analizie laboratoryjnej pozwalają na postawienie diagnozy i doradzenie pacjentowi sposobu leczenia.

Kiedy potrzebujemy się zgłosić do lekarza od włosów?

Wizyta u trychologa nie zawsze jest konieczna. Niektóre choroby możemy leczyć samodzielnie, np. leczenie łupieżu o łagodnych objawach może polegać wyłącznie na zastosowaniu specjalnego szamponu przeciwłupieżowego. Jednakże nie w każdym przypadku to wystarczy.

W pewnych sytuacjach konsultacja ze specjalistą jest nieunikniona. Jednym z nich jest nawracająca choroba, której nie potrafimy się pozbyć. Lekarz od włosów dzięki wywiadowi i badaniom może nam wskazać przyczyny danej dolegliwości, której sami byśmy się nie domyślili. Przykładowo może być to niewłaściwa dieta, która nie dostarcza składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania skóry.

Czasami też po prostu zależy nam na szybkim rozwiązaniu problemu. Problemy z włosami i skórą głowy to przecież nie tylko zmiany chorobowe, ale też kwestia estetyki. Wygląd w wielu sytuacjach służy nam za wizytówkę, a gdy posiada ona jakieś mankamenty, ktoś może uznać, że nie dbamy wystarczająco o higienę.

Do trychologa warto udać się również profilaktycznie, nim problem przybierze na sile. Więc jeśli sam dostrzegasz, że zaczynają wypadać Ci włosy, na ramionach masz białe drobinki łupieżu lub twoje włosy są suche i łamliwe, śmiało możesz zapisać się na wizytę. Specjalista od włosów udzieli Ci konkretnych rad na temat sposobów dbania o włosy.

Mamy nadzieję, że udzieliliśmy Ci wszystkich potrzebnych informacji na temat tego, jakie usługi oferuje lekarz od włosów i kiedy należy się do niego zgłosić.

Staniki push up

Redakcja kosmetykiwsieci.pl

Z przyjemnością dzielimy się z Wami naszą pasją do świata kosmetyków, urody, zdrowego stylu życia, mody oraz zakupów. Nasz zespół składa się z ekspertów i entuzjastów, którzy na co dzień śledzą najnowsze trendy, testują produkty i szukają inspiracji, aby dostarczać Wam rzetelne i praktyczne porady.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?