Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie wpływ wysiłku fizycznego na organizm człowieka

Wpływ wysiłku fizycznego na organizm człowieka

Data publikacji 24 marca 2021


Aktywność fizyczna to dla wielu ludzi stały element życia codziennego. Każda forma ruchu wprowadza w ciele człowieka określone zmiany. Dotyczą one niemal wszystkich układów i narządów. Jaki jest wpływ wysiłku fizycznego na organizm człowieka?

Serce, krew, tętno

Zmiany zachodzące w ludzkim organizmie podczas aktywności fizycznej w dużej mierze dotyczą układu krążenia. Ruch powoduje przede wszystkim przyspieszenie przepływu krwi. W czasie aktywności podnosi się też liczba leukocytów, czyli białych krwinek. Serce staje się lepiej ukrwione, dotlenione i może pracować wydajniej. Poza tym, że zwiększeniu ulega pojemność minutowa serca, wzrasta również ciśnienie tętnicze, natomiast poziom cholesterolu we krwi spada. Aktywność fizyczna ogranicza niebezpieczeństwo wystąpienia zawału.

Kości, mięśnie, stawy

Wpływ wysiłku fizycznego na organizm człowieka dotyczy także układu mięśniowego i kostno-stawowego. Dzięki ruchowi wzmocnieniu ulegają mięśnie, co pozwala uniknąć wielu schorzeń i nieprawidłowości, takich jak np. wady postawy czy bóle kręgosłupa. Z kolei stawy u osób uprawiających aktywność fizyczną są bardziej ukrwione i lepiej odżywione. Wysiłek powoduje też wzrost gęstości i masy kości, co w praktyce oznacza m.in. mniejsze ryzyko pojawienia się osteoporozy.

Układ oddechowy

Każdy wysiłek fizyczny oddziałuje również na pracę układu oddechowego. Ćwiczenia ruchowe sprawiają, że wzrasta wentylacja oraz zwiększa się pojemność życiowa płuc. Z biegiem czasu częstość oddechów podczas wysiłku maleje. Układ oddechowy, dzięki regularnej aktywności fizycznej, podnosi swoją wydolność i sprawność.

Układ nerwowy

Mówiąc o tym, jaki jest wpływ wysiłku fizycznego na organizm człowieka, nie można pominąć pracy układu nerwowego. Dzięki aktywności poprawiona zostaje koordynacja nerwowo-mięśniowa, co ma duże znaczenie m.in. dla lepszej jakości ruchów i pamięci ruchowej. Regularny wysiłek wpływa na pracę mózgu i zwiększa koncentrację. Przyczynia się też do spowolnienia procesu starzenia się układu nerwowego.

Narządy układu pokarmowego

Poprzez wysiłek fizyczny można w dużej mierze wpłynąć na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki aktywności polepszeniu ulega perystaltyka jelit i trawienie, a także procesy metaboliczne w wątrobie. Ruch zdecydowanie wzmacnia i poprawia wydolność wszystkich narządów układu pokarmowego. Zapobiega to przykrym dolegliwościom, takim jak np. zaparcia.

Poziom hormonów

Wpływ wysiłku fizycznego na organizm człowieka wiąże się także z hormonami. Ruch powoduje zmiany w poziomie we krwi m.in. kortyzolu, gastryny, testosteronu czy prolaktyny. W czasie ćwiczeń rośnie również ilość hormonu wzrostu oraz endorfin odpowiadających za dobry nastrój. Z kolei obniżeniu może ulec m.in. poziom insuliny.

Staniki push up

Redakcja kosmetykiwsieci.pl

Z przyjemnością dzielimy się z Wami naszą pasją do świata kosmetyków, urody, zdrowego stylu życia, mody oraz zakupów. Nasz zespół składa się z ekspertów i entuzjastów, którzy na co dzień śledzą najnowsze trendy, testują produkty i szukają inspiracji, aby dostarczać Wam rzetelne i praktyczne porady.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?